| Specification | Value |
|---|---|
| Model Name | Fronius Symo 10.0-3-M |
| Brand | Fronius |
| Type | on-grid |
| Max Load Capacity | 10,000 Watts |
| Voltage Class | 48V |
| Efficiency | 98.10% |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage Range | 150V - 1000V DC |
| MPPT Trackers | 2 |
| Output Voltage | 230V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Surge Power | 15,000 Watts |
| Warranty | 10 Years |
| Weight | 23.90 kg |
| Dimensions | 549x631x227 mm |
| Cooling Method | Natural |
| Display | LCD |
| Communication | WiFi/Ethernet/Modbus |
| Certifications | CE/VDE/IEC |
| Country of Origin | Austria |
| Price | PKR 465,000 |
Country: Austria
Luxury European inverters - Austrian build quality, the tank of inverters