| Specification | Value |
|---|---|
| Model Name | Fronius Symo 17.5-3-M |
| Brand | Fronius |
| Type | on-grid |
| Max Load Capacity | 17,500 Watts |
| Voltage Class | 48V |
| Efficiency | 98.20% |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage Range | 150V - 1000V DC |
| MPPT Trackers | 3 |
| Output Voltage | 230V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Surge Power | 26,250 Watts |
| Warranty | 10 Years |
| Weight | 31.40 kg |
| Dimensions | 645x736x227 mm |
| Cooling Method | Natural |
| Display | LCD |
| Communication | WiFi/Ethernet/Modbus |
| Certifications | CE/VDE/IEC |
| Country of Origin | Austria |
| Price | PKR 715,000 |
Country: Austria
Luxury European inverters - Austrian build quality, the tank of inverters