| Specification | Value |
|---|---|
| Model Name | SMA Sunny Island 6.0 |
| Brand | SMA |
| Type | hybrid |
| Max Load Capacity | 6,000 Watts |
| Voltage Class | 48V |
| Efficiency | 95.90% |
| IP Rating | IP21 |
| Input Voltage Range | 41V - 63V DC |
| Output Voltage | 230V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Surge Power | 12,000 Watts |
| Warranty | 10 Years |
| Weight | 28.00 kg |
| Dimensions | 497x555x222 mm |
| Cooling Method | Fan |
| Display | LCD |
| Communication | CAN/RS485 |
| Certifications | CE/VDE |
| Country of Origin | Germany |
| Price | PKR 465,000 |
Country: Germany
Luxury German brand for high-end industrial and commercial projects