| Specification | Value |
|---|---|
| Model Name | Inverex Veyron 12KW |
| Brand | Inverex |
| Type | hybrid |
| Max Load Capacity | 12,000 Watts |
| Voltage Class | 48V |
| Efficiency | 96.20% |
| IP Rating | IP54 |
| Input Voltage Range | 60V - 500V DC |
| MPPT Trackers | 2 |
| Output Voltage | 230V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Surge Power | 24,000 Watts |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 19.00 kg |
| Dimensions | 385x480x160 mm |
| Cooling Method | Fan |
| Display | LCD |
| Communication | WiFi/RS485/USB |
| Certifications | CE |
| Country of Origin | Pakistan |
| Price | PKR 325,000 |
Country: Pakistan
Hybrid inverters + Nitrox LV lithium batteries