| Specification | Value |
|---|---|
| Model Name | ABB TRIO-50.0-TL |
| Brand | ABB |
| Type | on-grid |
| Max Load Capacity | 50,000 Watts |
| Voltage Class | 48V |
| Efficiency | 98.50% |
| IP Rating | IP66 |
| Input Voltage Range | 200V - 1000V DC |
| MPPT Trackers | 6 |
| Output Voltage | 230V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Surge Power | 75,000 Watts |
| Warranty | 10 Years |
| Weight | 80.00 kg |
| Dimensions | 800x860x330 mm |
| Cooling Method | Fan |
| Display | LCD |
| Communication | WiFi/Ethernet/RS485 |
| Certifications | CE/IEC61727/UL |
| Country of Origin | Italy |
| Price | PKR 1,995,000 |
Country: Switzerland
Premium industrial inverters for large-scale projects