| Specification | Value |
|---|---|
| Model Name | Schneider Conext RL 8000E |
| Brand | Schneider |
| Type | on-grid |
| Max Load Capacity | 8,000 Watts |
| Voltage Class | 48V |
| Efficiency | 97.70% |
| IP Rating | IP65 |
| Input Voltage Range | 200V - 900V DC |
| MPPT Trackers | 3 |
| Output Voltage | 230V AC |
| Output Frequency | 50 Hz |
| Surge Power | 12,000 Watts |
| Warranty | 10 Years |
| Weight | 22.00 kg |
| Dimensions | 500x455x200 mm |
| Cooling Method | Natural |
| Display | LCD |
| Communication | WiFi/Ethernet/RS485 |
| Certifications | CE/IEC/UL |
| Country of Origin | France |
| Price | PKR 545,000 |
Country: France
Industrial inverters + Schneider AGM/lithium